Turcja – zderzenie światów

Jesteś spragniony przygód, poznania nowej kultury? Szukasz egzotycznych krajobrazów które na długo utkwią w pamięci? Ale… jeśli jesteś ograniczony finansowo i nie stać Cię na daleki przelot za wielką wodę, na Karaiby lub Tajlandię , rozważ bliższe opcje – choćby próg Azji, czyli Turcję.

Jest to kraj, który znajduje się w ofercie każdego szanującego się biura podróży. To bardzo tania destynacja. Ceny 8-dniowego Last minute w Turcji zaczynają się już od 1305 zł za osobę.

Jak Turcja szeroka i długa…

A gdzie się najlepiej ulokować? Cóż.. Turcja to ogromny kraj. Ciężko go poznać tylko i wyłącznie podczas jednego sezonu. Każdy według upodobań znajdzie tam miejsce dla siebie. Na stronie biura podróży Rainbowtours dostępne są promocje na wszystkie najbardziej atrakcyjne, tureckie destynacje. Ponad połowa linii brzegowej Anatolii (kontynentalnej części Turcji) otoczona jest przez wody: Morze Śródziemne, Egejskie, Marmara i Czarne. Teren jest urozmaicona za sprawą różnorodnej wysokości terenu. Przyjmuje on charakter wyżynno – górzysty, przecinany przez liczne kotliny. Wybierając się do tego kraju weźmy pod uwagę, że lato tam jest wyjątkowo gorące i suche, a zwłaszcza okolice lipca. Bardziej uniwersalna, przyjemna temperatura występuje późną wiosną i wczesną jesienią. Z kolei okres październik-grudzień należy do najbardziej wilgotnego w rocznym cyklu. Najbardziej podatnym na deszcz regionem, są obszary wschodnie. To raczej mało popularne regiony, ponieważ są one odizolowane od morskich widoków. Mało kto wie, że Anatolia jest przecinana przez Eufrat i Tygrys, czyli rzeki związane z kolebką naszą cywilizacji. Na terenie tym występują gdzieniegdzie głębokie, tektoniczne jeziora. Suchy i kontynentalny klimat Anatolii powoduje zanikanie niektórych rzek i jezior.

Najciekawsze na kontynencie:

  • Istambuł

Nie daj się zaskoczyć – Istambuł liczy więcej mieszkańców niż Nowy Jork! Pierwotna nazwa miasta (Konstantynopol) odwoływała się do czasów Bizantyjskich, kiedy to miasto przyjęło miano tzw. Drugiego Rzymu. Z tego okresu wywodzi się Hagia Sofia, czyli najbardziej charakterystyczny element architektoniczny w pejzażu miasta. To bardzo ważny punkt dla historyków, zwłaszcza dla historyków sztuki. To tygiel kulturowy. Obok meczetów znajduje się tam mnóstwo świątyń chrześcijańskich oraz żydowskich.

  • Pamukkale

To jeden z cudów natury. Pamukkale to śnieżnobiałe wapienne tarasy, gromadzące czystą, źródlaną wodę. Będąc w tym miejscu odnosi się wrażenie, że to niebo na ziemi. Ten fenomen przyrodniczy został objęty patronatem UNESCO. Region obfituje w gorące źródła nasycone wartościowymi pierwiastkami, o pro-zdrowotnych właściwościach, o czym wiedziano o tym już w starożytności. W okolicy znajduje się wiele uzdrowisk. Klimat tego miejsca nie ma nic wspólnego z Ciechocinkiem!

  • Kapadocja

Jeszcze jedna atrakcja objęta patronatem UNESCO. To kraina znajdująca się w Anatolii. Najbardziej osobliwą cechą tego regionu jest jego księżycowy krajobraz. Charakterystyczne formy skalne nadają niepowtarzalny klimat temu miejscu. Mimo niewdzięcznych do okiełznania form, region ten został zamieszkały przez lokalną ludność. Kapadocja była schronieniem dla pierwszych chrześcijan.

Podczas wakacji każdy szuka odrobiny odpoczynku. Riwiera turecka oferuje go co nie miara. Gdzie zaznamy najwięcej świętego spokoju?

  • Alanya

Dużo słońca, piaszczysta plaża, region spełniający zachodnioeuropejskie standardy. To najbardziej urokliwy zakątek tureckiego wybrzeża, dlatego cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Jest to miejsce łatwo dostępne i znajduje się w każdej ofercie last minute.

  • Bodrum

To kurort leżący na wschodnim wybrzeżu Turcji, nad Morzem Egejskim. To bardzo dobra opcja dla młodych i aktywnych turystów, szukających możliwości zwiedzenia okolicy, ponurkowania czy nadmorskiej zabawy. W nocy jest to mekka okolicznych imprezowiczów. Znajduje się tam świetna dyskoteka Halikarnas, która organizuje niezapomniane imprezy na świeżym powietrzu.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który region Turcji jest wart większej uwagi, bo zarówno wyspy, jak i kontynent skrywają wiele tajemnic do odkrycia. Warto zacząć już w nadchodzącym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

stat4u