Kazimierz Kraków zwiedzanie

Trudno znaleźć w Polsce drugie miejsce tak niezwykłe jak krakowski Kazimierz. Na obszarze tej dzielnicy przez stulecia rozwijały się równolegle kultura ludności żydowskiej i chrześcijańskiej. Mimo potworności drugiej wojny światowej i tragicznego losu ogromnej większości krakowskich Żydów Kazimierz jest miejscem, w którym duch wielokulturowej, przedwojennej Polski wydaje się wciąż obecny, dlatego pod hasłem Kazimierz Kraków zwiedzanie kryje się naprawdę niezapomniane doświadczenie!

Kazimierz – wyjątkowość wynikająca z przeszłości

Kazimierz został założony jako odrębne miasto w XIV wieku, z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Monarcha, którego imię zostało na zawsze uwiecznione w nazwie miasta, od początku dbał o jego rozwój. Dzisiejszy Plac Wolnica stanowił niegdyś część rozległego kazimierskiego Rynku, a kościół Bożego Ciała miał prawdopodobnie spełniać funkcję fary. To właśnie w Kazimierzu (który poza obrębem Krakowa pozostał aż do 2 poł. XVIII wieku), król ulokował pierwsze budynki założonego w 1364 roku uniwersytetu.

Niezwykle ważny moment w dziejach Kazimierza miał miejsce pod koniec XV wieku, kiedy to Jan Olbracht osiedlił w wyodrębnionym murem kwartale miasta ludność żydowską z pobliskiego Krakowa. Od XV stulecia Żydzi współtworzyli dziedzictwo kulturowe miasta/dzielnicy, a w XIX wieku, po wyburzeniu wspomnianego muru cały Kazimierz zyskał charakter dzielnicy żydowskiej.

Kazimierz Kraków zwiedzanie – co trzeba zobaczyć?

Jeśli rozpoczniecie zwiedzanie Kazimierza od strony Wawelu i Wisły, na samym początku będziecie mieli okazję odwiedzić 3 wyjątkowe świątynie. W miejscu istniejącej przed wieloma wiekami rotundy św. Michała, w której śmierć poniósł z rozkazu Bolesława Śmiałego św. Stanisław, wznosi się barokowy kościół i klasztor OO. Paulinów na Skałce. W skład zespołu wchodzi również Krypta Zasłużonych, w której od XIX wieku spoczywają doczesne szczątki wybitnych osobistości, poczynając od inicjatora sprowadzenia Paulinów na Skałkę, Jana Długosza. Przed nami również kościoły, których początki sięgają czasów kazimierzowskich –gotyckie bazyliki św. Katarzyny i Bożego Ciała, urzekające nie tylko rozmiarami i architekturą, ale również wysokiej klasy dziełami sztuki zgromadzonymi we wnętrzach. 

Kwartał żydowski obejmuje wyjątkowy zespół 7 synagog. Początki najstarszej bożnicy – tzw. Synagogi Starej sięgają XV stulecia, najmłodsza – Tempel powstała w XIX wieku. Zachęcamy do odwiedzenia synagogi Remuh, której historia związana jest z postacią jednego z najsłynniejszych uczonych rabinów doby renesansu. Rabbi Mosze Isserles (Remuh) został pochowany na otaczającym tą maleńką bożnicę kirkucie należącym do najstarszych na kontynencie. Przy ulicy Szerokiej znajduje się także budynek, w którym niegdyś mieściła się łaźnia rytualna tzw. Wielka Mykwa oraz dom, w którym urodziła się i wychowała kreatorka słynnej marki kosmetyków, Helena Rubinstein.

Sam klimat Kazimierza, który tworzy dziś nie tylko historyczna zabudowa, ale również toczące się w dzielnicy życie artystyczne i towarzyskie, czyni to miejsce absolutnym fenomenem!

Kazimierz Kraków zwiedzanie – jak i z kim?

Kazimierz można zwiedzić na wiele sposobów. Prócz cudownie przyjemnych pieszych spacerów polecamy zwiedzanie meleksem, segwayem czy rowerem. Każdy pomysł na doświadczenie wyjątkowego uroku tej dzielnicy jest dobry. Zachęcamy również do skorzystania z usług profesjonalnego przewodnika. Kazimierz kryje tyle niezwykłych miejsc i zapierających dech historii, iż warto dać się poprowadzić komuś, kto je po prostu świetnie zna. Doskonałą ofertę usług przewodnickich, opis trasy zwiedzania Kazimierza oraz kazimierskich zabytków znajdziecie na http://krakowzwiedzanie.pl/kazimierz-dzielnica-zydowska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

stat4u