Fotografia podwodna

W dobie cyfrowej fotografii i taniego sprzętu fotograficznego, zdjęcia robić może każdy. Każdego dnia ludzie wykonują miliony zdjęć w przeróżnych miejscach i okolicznościach jak np. na wczasach, w domu czy też podczas różnego rodzaju imprez sportowych, ślubów itp.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zdjęcia można wykonać w bardzo nietypowych miejscach jak np. pod wodą!
Fotografia podwodna to niezwykle ekstremalny dział fotografii.

Aby wykonać zdjęcia podwodne, należy co oczywiste potrafić dobrze pływać i posiadać specjalną obudowę na aparat fotograficzny lub ewentualnie wodoodporny sprzęt. Niezwykle istotną kwestią jest wiedza na temat kompozycji i znajomość najważniejszych fotograficznych zagadnień, lecz ze względu na bardzo specyficzne warunki, należy też mieć na uwadze wiele ograniczeń typowych dla zdjęć podwodnych.

Zdjęcie podwodne

Głównym problemem przy wykonywaniu zdjęć pod wodą jest pozorne wydłużenie ogniskowej obiektywu co sprawia, że woda działa jak soczewka, „przybliżając” fotografowane obiekty.

Inną istotną kwestią jest to, że woda pochłania bardzo dużo światła co powoduje, że im większa głębokość tym jest ciemniej. Ilość światła zmniejsza się tak bardzo, że jeżeli nie posiadamy własnego źródła światła to musimy wykonywać zdjęcia z małych odległości do ok 1m.

Fotografia pod wodą

Kolejnym problemem fotografując pod wodą, jest to, iż między obiektywem a fotografowanym obiektem znajduje się woda o znacznie mniejszej przejrzystości niż powietrze. Czasem wystarczy np. wzburzyć piasek pod stopami, aby warunki do wykonywania zdjęć uległy znacznemu pogorszeniu.

Mimo wielu uniedogodnień w przeciwieństwie do fotografowania na powierzchni, fotografowanie pod wodą jest jednak naprawdę pasjonujące i może stać się naszym kolejnym hobby.

www.darekbar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

stat4u