50 twarzy Pałacu Kultury i Nauki

Posted by admin 0 comments

Pałac Kultury i Nauki to najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Zaprojektował go radziecki architekt Lew Rudniew, którego zainspirowały moskiewskie wieżowce. Tak powstała niepowtarzalna architektoniczna mieszanka socrealizmu oraz polskiego historyzmu, obok której nie sposób przejść obojętnie. Mało kto jednak wie, co tak naprawdę kryje się w jej wnętrzu.

Dowiedz się, ile kotów pracuje w PKiN, skąd wzięły się w nim pszczoły i jakie tajemnice kryją poszczególne piętra.

Krótka historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki jest budynkiem, który wszyscy dobrze znają, ale poza tym, ile ma pięter i kto go zaprojektował, niewiele o nim wiadomo. Wzniesiono go jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”; pomysłodawcą budowy był Józef Stalin. Włącznie z iglicą i wspornikiem antenowym PKiN mierzy aż 237 metrów, co czyni go najwyższym wieżowcem nie tylko w Warszawie, ale również w Polsce. Na ponad czterdziestu piętrach swoje siedziby mają kina, teatry, muzea, uczelnie wyższe oraz władze organizacji państwowych, w tym Polskiej Akademii Nauk. Organizowane są tu również przeróżne wystawy i kiermasze. Przez wiele lat odbywały się tu Międzynarodowe Targi Książki. Na jednym z pięter znajduje się Pałac Młodzieży, placówka oferująca różnorodne zajęcia edukacyjne, muzyczne, sportowe i artystyczne. Przynależy do niej ponad 60-letni zabytkowy basen. PKiN wciąż wywołuje w warszawiakach wiele emocji, szczególnie w tych ze starszego pokolenia, którzy uważają go za symbol władzy ZSRR nad Polską. Pojawiały się nawet propozycje, aby go zburzyć.

Warszawa i tajemnice Pałacu Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki przez większość mieszkańców Warszawy nazywany jest „Pekinem”. Władysław Broniewski nazwał Pałac Kultury „Koszmarnym snem pijanego cukiernika”, a francuski aktor Gerard Philipe rzekomo powiedział o nim „Mały, ale gustowny”. Znacznie ciekawsze jest jednak wnętrze Pałacu, w którym na zwiedzających czeka mnóstwo niespodzianek:

  • W podziemiach budynku kierowniczka Sali Kongresowej założyła dom dla kotów, których jest obecnie aż 11;
  • Pod iglicą swoje gniazdo uwiły sokoły wędrowne, które nie zmieniły lokum od 1998 roku, natomiast na 15. piętrze schronienie znalazły pustułki;
  • Na dachu Teatru Studio wśród miododajnych krzewów znajduje się miejska pasieka; jej opiekunem jest Wiktor Jędrzejewski, członek grupy Miejskie Pszczoły;
  • Na najniższych poziomach, czyli -1 oraz -2, mieszczą się warsztaty i magazyny pełniące funkcję zaplecza technicznego. Pracuje w nich ponad 330 osób!

Mało znaną ciekawostką dotyczącą Pałacu Kultury i Nauki jest to, że budynek ten był pierwotnie bladoróżowy. Zbudowano go z płyt ceramicznych produkowanych na Uralu, które z czasem zszarzały. PKiN ma wiele innych tajemnic, ale ich poznanie wymaga czasu. Warto zatem z wyprzedzeniem zarezerwować noclegi, np. w hotelach sieci AccorHotels.

Kultura oraz nauka w Warszawie

W PKiN mieści się m.in. Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN oraz niezwykłe Muzeum Domków Dla Lalek założone przez Fundację Belle Époque. Można w nim podziwiać ponad 100 eksponatów pochodzących z różnych zakątków świata. Jedna z ważniejszych części PKiN to Pałac Młodzieży, w którym prowadzone są zajęcia muzyczne, plastyczne, sportowe, taneczne, teatralne, a także kursy języków obcych, kółko matematyczne oraz warsztaty fotograficzne. Na parterze budynku znajdują się m.in. Filmowe Centrum Warszawy Kinoteka, Teatr Dramatyczny, Teatr Lalka, Akademia Tańca Sulewscy, uczelnia wyższa Collegium Civitas oraz Klub Mirage. Na 30. piętrze „Pekinu”, na wysokości 114 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać można panoramę. Dotarcie do niego windą zajmuje aż 19 sekund. W pobliżu PKiN znajdują się najbardziej luksusowe hotele w Warszawie, z których okien można podziwiać tę kontrowersyjną budowlę.

No comments yet. Be the first to leave a comment !
Leave a Comment

Name

Email

Website

Previous Post
«
Next Post
»
The Greenfield Theme is distributed by Karrimor Backpacks Malaysia