Kraków w jeden weekend – poznaj najciekawsze atrakcje stolicy Małopolski

Muzea i wystawy, historyczne zabytki, kościoły oraz parki – wszystko to można spotkać w Krakowie, w obrębie zaledwie kilkunastu kilometrów. Jak zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje w ciągu zaledwie jednego weekendu? Dowiedz się, które miejsca warto umieścić na liście obowiązkowych punktów do obejrzenia.

Stare Miasto, Kazimierz i część Krakowa położona po południowej stronie Wisły – te trzy miejsca powinien poznać każdy, kto jeszcze nigdy nie był w stolicy Małopolski. Każde z nich znajduje się bardzo blisko siebie i w pobliżu Dworca Głównego, dzięki czemu można bez problemu zobaczyć ich główne atrakcje w ciągu jednego weekendu. Zobacz listę najciekawszych atrakcji w Krakowie przygotowaną przez Sun & Snow.

Kraków Stare Miasto

Krakowski rynek to miejsce zawsze pełne ludzi, bez względu na porę roku. Jesienią spaceruje tu jednak więcej mieszkańców, uczniów i studentów niż turystów. Dzięki temu do najbardziej znanych atrakcji są zawsze mniejsze kolejki. Na Rynku możesz więc bez przeszkód wejść do:

  • Muzeum Podziemia Rynku, gdzie poznasz historię miasta na przestrzeni setek lat;
  • Bazyliki Mariackiej, z której wieży każdego dnia o godzinie 12:00 rozbrzmiewa najbardziej znany w Polsce hejnał;
  • Muzeum Bursztynu, w którym zobaczysz jedyne w swoim rodzaju przedmioty z bursztynu w tym biżuterię, sztućce oraz meble.

Warto przejść się również wszystkimi bocznymi uliczkami w pobliżu Rynku. Przy każdej z nich są położone wiekowe kościoły z ciekawą tradycją oraz muzea upamiętniające historię miasta. Dużą atrakcją będzie także wizyta w Zamku Królewskim na Wawelu i Grobach Królewskich z kryptami Stefana Batorego, Władysława IV, Zygmunta Starego i dynastii Wazów.

Krakowski Kazimierz

Nieco dalej od Rynku, choć nadal w centrum Krakowa, powstał Kazimierz, który aż do początku XIX wieku był samodzielnym miastem zajmowanym głównie przez Żydów. Do dzisiaj można odnaleźć wiele śladów ich obecności, w tym sześć synagog, cmentarz Remuh oraz ławeczkę Jana Karskiego, prawnika dyplomatę, historyka, a także profesora Uniwersytetu Georgetown.

Na terenie Kazimierza znajduje się również Żydowskie Muzeum Galicja, w którym działa stała wystawa „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”. Dużo atrakcji przyniesie również spacerowanie między uliczkami Kazimierza. W miejscu tym poczujesz, jakbyś przeniósł się w czasie nawet o kilkadziesiąt lat. Masz jeszcze trochę czasu? Zajrzyj w takim razie do Kościoła na Skałce należącego do zakonu paulinów.

Podgórze i Kopiec Krakusa

Na południu od Wisły znajduje się dzielnica Podgórze, która, choć nie jest aż tak nastawiona na turystykę, nadal można w niej znaleźć sporo atrakcji. Przede wszystkim działa tam dużo przyciągających uwagę swoją konstrukcją i ozdobnością kościołów, w tym:

  • kościół św. Józefa,
  • kościół św. Benedykta.

W ich pobliżu mieszczą się również park Bednarskiego i planty im. Floriana Nowackiego. Jeśli starczy Ci czasu, warto ponadto zobaczyć:

  • punkt widokowy Kopiec Krakusa,
  • były niemiecki obóz koncentracyjny Kraków Płaszów.

Apartamenty Kraków

Masz już przygotowany dokładny plan zwiedzania Krakowa w jeden weekend? Na koniec zadbaj jeszcze o wybór odpowiedniego noclegu. Apartamenty Kraków Sun & Snow są umieszczone w centralnych częściach miasta, dzięki czemu łatwo dostaniesz się z nich do najważniejszych atrakcji. Wybierając apartament w Krakowie zwróć – poza lokalizacją – uwagę na:

  • rodzaj wolnych pokoi – jest to ważne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z większą liczbą osób lub z dziećmi;
  • udogodnienia – niektóre obiekty posiadają dodatkowe atrakcje takie jak np. plac zabaw, miejsce na grilla czy basen;
  • dostępność – choć jesienią do Krakowa przyjeżdża znacznie mniej turystów, warto zarezerwować nocleg przynajmniej kilka dni wcześniej.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

stat4u