Kraków w jeden weekend – poznaj najciekawsze atrakcje stolicy Małopolski

Muzea i wystawy, historyczne zabytki, kościoły oraz parki – wszystko to można spotkać w Krakowie, w obrębie zaledwie kilkunastu kilometrów. Jak zobaczyć wszystkie najciekawsze atrakcje w ciągu zaledwie jednego weekendu? Dowiedz się, które miejsca warto umieścić na liście obowiązkowych punktów do obejrzenia.

Stare Miasto, Kazimierz i część Krakowa położona po południowej stronie Wisły – te trzy miejsca powinien poznać każdy, kto jeszcze nigdy nie był w stolicy Małopolski. Każde z nich znajduje się bardzo blisko siebie i w pobliżu Dworca Głównego, dzięki czemu można bez problemu zobaczyć ich główne atrakcje w ciągu jednego weekendu. Zobacz listę najciekawszych atrakcji w Krakowie przygotowaną przez Sun & Snow.

Kraków Stare Miasto

Krakowski rynek to miejsce zawsze pełne ludzi, bez względu na porę roku. Jesienią spaceruje tu jednak więcej mieszkańców, uczniów i studentów niż turystów. Dzięki temu do najbardziej znanych atrakcji są zawsze mniejsze kolejki. Na Rynku możesz więc bez przeszkód wejść do:

  • Muzeum Podziemia Rynku, gdzie poznasz historię miasta na przestrzeni setek lat;
  • Bazyliki Mariackiej, z której wieży każdego dnia o godzinie 12:00 rozbrzmiewa najbardziej znany w Polsce hejnał;
  • Muzeum Bursztynu, w którym zobaczysz jedyne w swoim rodzaju przedmioty z bursztynu w tym biżuterię, sztućce oraz meble.

Warto przejść się również wszystkimi bocznymi uliczkami w pobliżu Rynku. Przy każdej z nich są położone wiekowe kościoły z ciekawą tradycją oraz muzea upamiętniające historię miasta. Dużą atrakcją będzie także wizyta w Zamku Królewskim na Wawelu i Grobach Królewskich z kryptami Stefana Batorego, Władysława IV, Zygmunta Starego i dynastii Wazów.

Krakowski Kazimierz

Nieco dalej od Rynku, choć nadal w centrum Krakowa, powstał Kazimierz, który aż do początku XIX wieku był samodzielnym miastem zajmowanym głównie przez Żydów. Do dzisiaj można odnaleźć wiele śladów ich obecności, w tym sześć synagog, cmentarz Remuh oraz ławeczkę Jana Karskiego, prawnika dyplomatę, historyka, a także profesora Uniwersytetu Georgetown.

Na terenie Kazimierza znajduje się również Żydowskie Muzeum Galicja, w którym działa stała wystawa „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”. Dużo atrakcji przyniesie również spacerowanie między uliczkami Kazimierza. W miejscu tym poczujesz, jakbyś przeniósł się w czasie nawet o kilkadziesiąt lat. Masz jeszcze trochę czasu? Zajrzyj w takim razie do Kościoła na Skałce należącego do zakonu paulinów.

Podgórze i Kopiec Krakusa

Na południu od Wisły znajduje się dzielnica Podgórze, która, choć nie jest aż tak nastawiona na turystykę, nadal można w niej znaleźć sporo atrakcji. Przede wszystkim działa tam dużo przyciągających uwagę swoją konstrukcją i ozdobnością kościołów, w tym:

  • kościół św. Józefa,
  • kościół św. Benedykta.

W ich pobliżu mieszczą się również park Bednarskiego i planty im. Floriana Nowackiego. Jeśli starczy Ci czasu, warto ponadto zobaczyć:

  • punkt widokowy Kopiec Krakusa,
  • były niemiecki obóz koncentracyjny Kraków Płaszów.

Apartamenty Kraków

Masz już przygotowany dokładny plan zwiedzania Krakowa w jeden weekend? Na koniec zadbaj jeszcze o wybór odpowiedniego noclegu. Apartamenty Kraków Sun & Snow są umieszczone w centralnych częściach miasta, dzięki czemu łatwo dostaniesz się z nich do najważniejszych atrakcji. Wybierając apartament w Krakowie zwróć – poza lokalizacją – uwagę na:

  • rodzaj wolnych pokoi – jest to ważne, zwłaszcza jeśli podróżujesz z większą liczbą osób lub z dziećmi;
  • udogodnienia – niektóre obiekty posiadają dodatkowe atrakcje takie jak np. plac zabaw, miejsce na grilla czy basen;
  • dostępność – choć jesienią do Krakowa przyjeżdża znacznie mniej turystów, warto zarezerwować nocleg przynajmniej kilka dni wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

stat4u